Kobieta w jednej z największych bibliotek świata

10 największych bibliotek świata

Dokładne oszacowanie zbiorów największych bibliotek świata jest praktycznie niemożliwe. Gmachy księgozbiorów w niektórych państwach świata liczą miliony woluminów, które są gromadzone w tych miejscach od setek lat. Oto dziesięć bibliotek na świecie, mogących pochwalić się najbardziej okazałą liczbą książek i manuskryptów!

1. Chińska Biblioteka Narodowa

Mieszcząca się w Pekinie Chińska Biblioteka Narodowa to największy księgozbiór w Państwie Środka. W jej zbiorach znajdują się bezcenne księgi, pochodzące z czasów panowania dynastii Shang oraz Yuan. Szacuje się, że zbiory pekińskiej biblioteki liczą ponad 30 milionów egzemplarzy. Wśród nich można znaleźć nie tylko księgi napisane w języku chińskim, ale też woluminy pochodzące z ponad 80 różnych państw na świecie.

2. Francuska Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa Francji powstała już w XIV wieku. Od tego momentu jej zbiory są systematycznie powiększane. Obecnie księgozbiór liczy blisko 15 milionów egzemplarzy. Najcenniejszymi woluminami w kolekcji są starożytne rękopisy greckie, a także średniowieczne manuskrypty. Zawartość Francuskiej Biblioteki Narodowej jest skarbnicą kulturalną, nie tylko kraju leżącego nad Sekwaną, ale też całej Europy.

3. Narodowa Biblioteka Parlamentarna Japonii

Założona w 1948 roku Biblioteka Narodowa Japonii posiada w swoich zbiorach prawie 20 milionów książek i rękopisów. Kompleks składa się z trzech pododdziałów, które zajmują się konkretnymi rodzajami dzieł. Biblioteka w Tokio gromadzi księgi i dokumenty rządowe, Kansai-kan jest w głównej mierze cyfrowym zbiorem woluminów, natomiast w Bibliotece Literatury Dziecięcej znajdziemy pozycje skierowane do najmłodszych.

4. Rosyjska Biblioteka Narodowa

Historia Rosyjskiej Biblioteki Narodowej sięga czasów panowania carycy Katarzyny Wielkiej. Władczyni w 1795 roku utworzyła Carską Bibliotekę Publiczną, która gromadziła między innymi księgi największych francuskich autorów. Obok moskiewskiej biblioteki stanowi największy zbiór woluminów w Rosji – jej zbiory szacowane są na około 40 milionów egzemplarzy. Rosyjska Biblioteka Narodowa mieści się w Petersburgu. Najbardziej wartościowe księgi tego zbioru to brewiarz Marii Stuart, Ewangeliarz Ostromira i Kodeks Leningradzki.

5. Biblioteka Królewska w Kopenhadze

Duńska biblioteka jest jednym z największych zbiorów tego typu w Europie. Powstała w 1648 roku, kiedy to król Fryderyk III udostępnił część swoich prywatnych zbiorów. Najciekawszymi egzemplarzami w kolekcji Biblioteki Królewskiej w Kopenhadze są rękopisy Hansa Christiana Andersena oraz Karen Blixen.

6. Biblioteka i Archiwum Kanady w Ottawie

biblioteki świata
Źródło: Freepik.com

W kolekcji Biblioteki i Archiwum Kanady znajduje się ponad 20 milionów ksiąg, 24 miliony zdjęć oraz ogromne ilości zdigitalizowanych materiałów. Kanadyjska biblioteka jest bowiem zarówno księgozbiorem narodowym, jak i oficjalnym archiwum krajowego rządu.

W jej kolekcji można znaleźć również ciekawe eksponaty, które nie mają formy klasycznych manuskryptów. Są to między innymi taśmy filmowe, nagrania dźwiękowe oraz przedmioty należące do najbardziej zasłużonych Kanadyjczyków.

7. Nowojorska Biblioteka Publiczna

Początki Nowojorskiej Biblioteki Publicznej sięgają 1886 roku. Wówczas gubernator Samuel J. Tilden pozostawił w swoim testamencie ogromny majątek, który zdecydował się przeznaczyć na budowę biblioteki w Nowym Jorku. Nastąpiła fuzja dwóch istniejących do tej pory księgozbiorów, a dzięki funduszowi Tildena kolekcja mogła zostać w odpowiedni sposób zabezpieczona i udostępniona. Szacuje się, że obecnie w zbiorach Nowojorskiej Biblioteki Publicznej znajduje się ponad 100 milionów egzemplarzy ksiąg, rękopisów i czasopism.

8. Biblioteka Kongresu

Biblioteka Kongresu to największy księgozbiór na terenie Stanów Zjednoczonych. Kolekcja liczy blisko 200 milionów woluminów. Powszechnie uznawana jest za bibliotekę narodową. W jej zbiorach można znaleźć między innymi egzemplarz Biblii Gutenberga, a także pokaźną kolekcję należącą do rosyjskiej dynastii Romanowów.

9. Narodowa Biblioteka Niemiec

Narodowa Biblioteka Niemiec składa się z trzech zbiorów, które zlokalizowane są w Berlinie, Lipsku oraz we Frankfurcie nad Menem. Łączne zbiory szacowane są na około 30 milionów egzemplarzy. Biblioteka powstała w 1913 roku i jest jednym z najważniejszych księgozbiorów europejskich.

10. Biblioteka Brytyjska

Biblioteka Brytyjska jest największym zbiorem na terenie Europy. Kolekcja liczy blisko 200 milionów egzemplarzy. Są to nie tylko brytyjskie księgi, pochodzące z różnych epok historycznych, ale też eksponaty zagraniczne.

Biblioteka Brytyjska gromadzi ponad 250

0 papirusów, które posiadają ogromną wartość naukową. Historia powstania księgozbioru sięga 1753 roku, kiedy to powstała Biblioteka Brytyjskiego Muzeum. W 1973 roku doszło do fuzji Biblioteki Brytyjskiego Muzeum i kilku innych mniejszych zbiorów. W efekcie utworzono jedną instytucję, która zajmuje się gromadzeniem i archiwizowaniem woluminów brytyjskich oraz europejskich. Biblioteka Brytyjska posiada również dział ksiąg polskich, który jest jednym z największych zbiorów tego typu znajdującym się poza granicami naszego kraju.