Kobieta lezy na tarasie i czyta książkę

Jojo Moyes, czyli pisarka, która podbija serca czytelników

Choć początki kariery pisarskiej Jojo Moyes nie były łatwe, to dziś podbija ona serca czytelników i ma na koncie wiele bestsellerów. Spośród nich najbardziej znanym jest „Zanim się pojawiłeś”, na którego podstawie stworzono jeden z najchętniej oglądanych filmów romantycznych, z Emilią Clarke w roli głównej. Co jeszcze warto wiedzieć o tej autorce i dlaczego warto sięgnąć po jej książki?

Biografia Jojo Moyes

Jojo Moyes to brytyjska autorka urodzona 4 sierpnia 1969 roku w Londynie. Moyes rozpoczęła swoją karierę jako dziennikarka, a jej pierwsza powieść, czyli „Sheltering Rain”, została opublikowana w 2002 roku, po wielu nieudanych próbach. Jak niejednokrotnie sama przyznawała, gdyby nie powodzenie „Sheltering Rain”, to najprawdopodobniej zrezygnowałaby z kariery pisarskiej, przynajmniej w tamtym czasie.

Po debiucie została dość szybko zauważona i doceniona. W roku 2004 jej książka „Zakazany owoc” uzyskała nagrodę Romantic Novel of the Year Award, przyznawaną od 1960 roku. Jojo Moyes otrzymała ją w swojej karierze dwukrotnie, bo wyczyn ten powtórzyła również w roku 2011 z książką pt. „Ostatni list od kochanka”.

Absolutnym bestsellerem okazała się jednak powieść „Zanim się pojawiłeś” wydana na początku 2012 roku. Główna bohaterka, czyli Louisa Clark, to zwykła dziewczyna, która po utracie pracy desperacko poszukuje nowego zajęcia. Dostaje pracę jako opiekunka Willa Traynora, czyli młodego oraz bogatego mężczyzny, który wskutek wypadku samochodowego został sparaliżowany i jest w stanie niemalże całkowitej niepełnosprawności. Wydarzenie to sprawia, że Will staje się przygnębiony i cynicznie podchodzi do życia. Louisa chce jednak pokazać mu, że ma ono wciąż sens i warto zachwycać się nawet najdrobniejszymi rzeczami. Wspólne spędzanie czasu sprawia, że pomiędzy tym dwojgiem tworzy się bliższa więź. W co dokładnie się przerodzi i jak wpłynie to na ich życie?

Doskonałe przyjęcie przez czytelników sprawiło też, że na podstawie „Zanim się pojawiłeś” stworzono film o tym samym tytule. Jego premiera w Polsce miała miejsce 3 czerwca 2016 roku i tylko w naszym kraju przyniósł on zysk wynoszący ponad 6 mln złotych.

Jojo Moyes wciąż na topie

Po sukcesie „Zanim się pojawiłeś” Moyes nie spoczęła jednak na laurach. Od tego czasu światło dzienne ujrzały kolejne jej książki, w tym powieść pt. „Światło w środku nocy”, „Kiedy odszedłeś”, a także „Moje serce w dwóch światach”. W roku 2023 ukazała się także jej najnowsza książka pt. „Muzyka nocy”, w której bohaterka, Isabela musi zawalczyć o swoje miejsce w świecie, który w danym momencie jej nie sprzyja. Czy znajdzie w sobie siłę, aby to zrobić?

Jak Jojo Moyes podbija serca czytelników?

Książki Jojo Moyes to powrót do historii miłosnych, ale okraszonych czymś więcej, aniżeli wyidealizowanymi historiami oraz prostolinijnymi, nieskomplikowanymi bohaterami. Osobowości postaci są bowiem złożone i emocjonujące, a ich historie są często wzbogacone ogromną dawką humoru, który niesie nadzieję. Nie ma w nich także tanich sztuczek literackich, grania na emocjach oraz banalności. Moyes potrafi dodatkowo tak zaangażować czytelnika, że od jej historii nie sposób się oderwać.

Ciepła, dająca nadzieję i pełna interesujących oraz pouczających wątków. Właśnie taka jest literatura Jojo Moyes, po którą sięgają miliony czytelników na całym świecie. Czy będziesz kolejną osobą, której serce uda jej się podbić? Sprawdź!