Czytanie ciekawych książek o himalaistach

Jakie są najlepsze książki o himalaistach?

Ekstremalne temperatury, mróz, śnieg, różnica ciśnień – to warunki, które wiele osób skutecznie odstraszyły od wyjścia z domu. Jednak dla himalaistów jest to codzienność. To właśnie oni odbywają pionierskie wyprawy, przekraczając kolejne granice (także własne) i ustanawiając kolejne rekordy. Przygotowania do wypraw trwają bardzo długo, obejmują nie tylko przygotowanie fizyczne, ale także na przykład zbieranie pieniędzy od sponsorów. W tle nierzadko dochodzi do różnych wydarzeń w życiu prywatnym himalaistów, które mają na nich ogromny wpływ. Na rynku dostępnych jest sporo książek o polskich himalaistach, które przybliżają czytelnikom ich niezwykle ciekawe postaci i opowiadają o – często dramatycznych – kulisach wypraw. Jeśli interesują Cię książki dla miłośników gór, zapraszamy do lektury naszego artykułu!

1. Najlepsze książki o polskich himalaistach

2. Dlaczego warto kupić książki o himalaistach?

Najlepsze książki o polskich himalaistach

Zastanawiasz się, jakie są najlepsze książki o himalaistach? Przedstawiamy nasze typy!

  • „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” – książka opowiadająca o Jerzym Kukuczce, najwybitniejszym polskich himalaistą, który zapisał się na kartach historii. Bez niego polski himalaizm nie byłby taki sam. Zdobył Koronę Himalajów, czyli 14 ośmiotysięczników, w latach 1979 – 1987. Ta niesamowita opowieść udowadnia, że niemożliwe nie istnieje. Książka napisana jest na podstawie rozmów autorów z żoną i członkami wypraw Jerzego Kukuczki, a także jego zapisków. Za pozycję odpowiada wydawnictwo Agora.
  • „Na jednej linie” – autorką książki jest niezwykła kobieta, Wanda Rutkowska. Pozycja opowiada o sile życia i niezłomnej determinacji. Wanda Rutkiewicz jako pierwsza kobieta zdobyła K2.
  • „Atak rozpaczy” – w książce jej autor opowiada o kondycji polskiego himalaizmu w latach 80. XX wieku. Był to szczytowy okres dla himalaistów. Dzięki tej pozycji możemy się dowiedzieć, z czym mierzyli się uczestnicy wyprawy, jaka atmosfera panowała w zespołach i jak pracowało się z najwybitniejszymi himalaistami.

Dlaczego warto kupić książki o himalaistach?

Z niejednej książki o himalaistach wyłania się fascynujący portret człowieka zmagającego się z własnymi demonami i ograniczeniami. Czasami w życiu trzeba znaleźć siłę do pokonywania przeszkód, a historie o polskich himalaistach są pełne świadectw, że niemożliwe nie istnieje. Inspirujące opowieści o walce z własnymi słabościami można kupić na przykład w sieci Empik. Znajdziesz tam najlepsze książki o himalaistach, nie tylko polskich, a także światowych.