Kobieta siedzi przy biurku i czyta książkę

Jakie książki czyta młodzież?

Społeczeństwo wraz z każdym kolejnym pokoleniem dynamicznie się zmienia, a wraz z nim kultura popularna. Dobrym przykładem takiego stanu rzeczy jest literatura. Jakie książki czyta współczesna młodzież? W naszym tekście nie przedstawimy Ci wszystkich książek, po które sięgają współcześni nastolatkowie, ale liczymy, że nasza wiedza i propozycje okażą się dla Ciebie przydatne. Do dzieła!

Jakie książki czyta współczesna młodzież?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – jak wiadomo, de gustibus non disputandum (łac. o gustach się nie dyskutuje) i każdy ma swoje własne upodobania. Praktyka jednak pokazuje, że młodzież lubi przede wszystkim  powieści opisujące losy bohaterów, z którymi można się utożsamić. Stoi to w opozycji do książek, którymi zwykło się raczyć dzieci w szkole podstawowej oraz średniej. Podczas gdy jako uczniowie musimy zapoznawać się z historią Kordiana, Wallenroda czy Orfeusza, tak naprawdę chcemy czytać o perypetiach młodych, żądnych przygód studentów czy odkrywców.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by zapoznawać się z literaturą pozytywistyczną czy twórczością pochodzącą z okresu Młodej Polski. Jeśli jednak pójdziemy do sieciowej księgarni lub odwiedzimy stronę internetową, szybko przekonamy się, że jaki rodzaj literatury króluje w kategorii „książki dla młodzieży”.

Literatura, która porusza ważne tematy społeczne

Nie da się ukryć, obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się takie książki, które poruszają ważne zagadnienia z punktu widzenia życia społecznego. Współczesna literatura to nie tylko fantasy czy sensacyjne historie, ale także powieści, które starają się wyjaśnić, jak działa współczesny świat oraz z jakimi problemami mamy do czynienia. Aborcja i eutanazja, równouprawnienie płci, ekologia i ochrona środowiska, a wreszcie – tolerancja wobec osób nieheteronormatywnych – są to tylko niektóre spośród wszystkich tematów, które poruszają w swojej twórczości autorzy XXI wieku.

Jaka książka dla współczesnego nastolatka?

Jeśli chodzi o literaturę dla młodzieży, ciekawą pozycją jest „Ostatniej nocy w klubie Telegraph”, czyli pasjonująca historia, której autorką jest pisarka Malinda Lo. O czym opowiada ta książka? Nie odpowiemy Ci na to pytanie. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: ponieważ spoilerowanie odebrałoby Ci radość z poznawania historii. Musisz wiedzieć tylko tyle, jest to historia dwóch wyjątkowych kobiet, między którymi pojawiła się wyjątkowa relacja. Jeśli dodamy do tego fakt, że akcja dzieje się w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, sytuacja staje się bardziej skomplikowana… ale sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że akcje dzieje się w Chinatown, czyli chińskiej dzielnicy amerykańskiego miasta.

„Ostatniej nocy w klubie Telegraph” Malindy Lo to powieść, której atutem jest przede wszystkim gęsty, mroczny klimat. Neony charakterystyczne dla lesbijskiego klubu nocnego, skomplikowane relacje między dwiema bohaterkami, a także – o czym nie wolno zapominać – problemy społeczne związane z napiętymi relacjami amerykańsko-chińskimi to tylko niektóre spośród wszystkich motywów, które przewijają się w tej książce.

Ostatniej nocy w klubie Telegraph” Malindy Lo to pozycja, która spotkała się z uznaniem w świecie miłośników literatury. Dobrze świadczy o tym chociażby fakt, iż książce przyznano liczne nagrody – zostały one przedstawione poniżej:

  • Asian/Pacific American Award for Literature,
  • National Book Award,
  • Nagrody Stonewall,
  • A Walter Dean Myers Award Honor Book,
  • A Michael L. Printz Award Honor Book.