gdzie oddać książki

Gdzie można oddać niepotrzebne i stare książki?

Mogłoby się wydawać, że dziś mało kto sięga po klasyczną papierową książkę. Przecież znacznie wygodniejsze są audiobooki, czy e-booki. Nic bardziej mylnego. Wiele osób nadal chętnie spędza czas z książką w ręce. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na ogromny księgozbiór w domu. Co zrobić, kiedy brakuje miejsca? Gdzie oddać stare książki? Czy dyskont książkowy będzie odpowiedni? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Gdzie oddać stare książki? Pamiętaj – nie wszystkie książki można oddać!

Oddanie własnych zbiorów wymaga od czytelnika odważnej decyzji, ale też racjonalnego podejścia. Nie wszystkie książki bowiem można oddać. Przede wszystkim należy przejrzeć i posegregować nagromadzone egzemplarze. Na stercie do oddania powinny się znaleźć te tytuły, które z całą pewnością nie przydadzą się już w domu. Z tym że trzeba pamiętać, że choć życie literatury podobno jest wieczne, to zniszczone książki niestety muszą trafić na skup surowców wtórnych. Dlatego koniecznie należy sprawdzić, czy nadają się one jeszcze do użytku. Jeśli tak, to odpowiedź na pytanie, gdzie oddać stare książki, jest prosta. Takich miejsc jest naprawdę sporo.

Gdzie oddać książki? Miejska biblioteka publiczna

Miejska biblioteka publiczna to doskonały punkt zbiórki starych i niepotrzebnych książek, który znajduje się w każdym mieście. Panie bibliotekarki na pewno docenią, kiedy ktoś będzie chciał zwiększyć ich zasoby. Jednak nie wszystkie książki przyjmą. Muszą być one w dobrym stanie i nie być kolejnymi egzemplarzami, które staną na półce i będą gromadzić kurz. Zanim czytelnik uda się z pełną torbą do biblioteki i będzie oczekiwał wdzięczności, to warto najpierw zadzwonić i zapytać, czy konkretne tytuły zostaną przyjęte. Można też przejrzeć katalogi i sprawdzić, jakich książek w nich nie ma. Być może akurat te posiadane, będą mile widziane w jakiejś filii.

Gdzie oddać książki? Bookcrossing

Bookcrossing to specjalne półki, które można znaleźć w niektórych miejskich bibliotekach publicznych. Jest to swego rodzaju wymiana między czytelnikami. Każdy, kto ma stare i niepotrzebne książki może zostawić je na takiej półce, a inna osoba może sobie je wziąć za darmo do domu. Niekiedy na bookcrossingu ludzie pozostawiają też gry planszowe, czy puzzle. Tego rodzaju inicjatywa cieszy się sporym zainteresowaniem w dużych miastach, ponieważ można znaleźć wiele interesujących perełek.

Gdzie oddać stare książki? Wielka zbiórka książek

dyskont książkowy
Źródło: Pexels.com

Wielka zbiórka książek organizowana jest przez fundację Zaczytani.org już od jakiegoś czasu. Co roku na terenie praktycznej całej Polski przez pięć tygodni książki zbierane w specjalnych punktach zbiórki. Chociaż główną ideą wielkiej zbiórki książek jest ich odbiór w konkretnych placówkach np. miejskich bibliotekach publicznych, teatrach, czy urzędach miasta, to nie ma przecież żadnych przeciwwskazań, żeby przewieźć swoje publikacje do takiego miejsca. Wydarzenie zawsze rozpoczyna się 23 kwietnia. Wyjątek stanowił rok 2021, w którym się nie odbyło ze względu na ograniczenia w budżecie i zbyt małą ilość zbiorów w magazynie. Należy wiedzieć, że zebrane książki od darczyńców później trafiają, chociażby do domów dziecka, domów seniora, domów samotnej matki, czy też zakładów karnych. I tak życie literatury zaczyna się od nowa.

Światowy dzień książki

Choć z reguły światowy dzień książki to czas dla autorów, kiedy mogą się spotkać ze swoimi fanami i sprzedać swoje dzieła, to w wielu polskich miastach organizowane są kiermasze. Można wystawić na nich własne zbiory, ale koniecznie trzeba wcześniej dokonać zgłoszenia. W razie braku chętnych można stare i niepotrzebne książki oddać za darmo lub niektóre z nich dodać jako gratis do tych, które zyskały największe zainteresowanie. Światowy dzień książki to także doskonały moment na znalezienie dla siebie nowych egzemplarzy i spotkanie ulubionych pisarzy.

Sklepy charytatywne

Sklepy charytatywne to niewielkie punkty zbiórki różnych przedmiotów. Skup obejmuje przede wszystkim odzież, zabawki i akcesoria do gospodarstwa domowego. Z tym że w praktycznie każdym sklepie można oddać też stare i niepotrzebne książki. Oczywiście muszą być one zadbane, aby ktokolwiek zechciał je potem kupić. Jaka sama nazwa wskazuje, zysk ze sprzedaży jest przeznaczany na szczytny cel.

Gdzie oddać książki? A może książka w formie prezentu

Jeśli czytelnika nie interesują punkty zbiórki lub zwyczajnie nie ma czasu się do nich udać, to może warto pomyśleć o tym, aby oddać swoją książkę w prezecie np. rodzinie lub przyjaciołom. Do takiego gestu wcale nie potrzebna jest szczególna okazja, a być może w domowych zbiorach znajdują się nielubiane gatunki, czy też podwójne egzemplarze, którymi można się podzielić.

Skup książek w internecie

Jeśli ktoś zastanawia się gdzie oddać stare książki, ale nie chce tego robić za darmo, to może pomyśleć o dyskoncie książkowym w sieci. Działają one na podobnej zasadzie jak kiedyś antykwariaty. Wystarczy podać kilka informacji o publikacji do sprzedaży i od razu zostanie ona wyceniona. Niestety przy skupie książek online na pewno nie uda się uzyskać wysokiej kwoty. Nawet na egzemplarzach wydanych stosunkowo niedawno i w bardzo dobrym stanie zarobić można zaledwie kilka złotych.

Grupy społecznościowe w mediach społecznościowych

Nie można zaprzeczać, że dziś media społecznościowe to potęga. W związku z tym można zapisać się do kilku grup związanych ze skupem książek, wymianą lub oddaniem. Na takich grupach często ogłaszają się też osoby, które prowadzą sklepy internetowe właśni z używanymi książkami i chętnie odkupują większe ilości. Jest to dobry sposób na pozbycie się dużych zbiorów, ale podobnie jak w przypadku skupów mało intratny.

Sprzedaż przez serwisy ogłoszeniowe

Skoro już o sieci mowa, to nie można zapominać o serwisach ogłoszeniowych. Wiele osób właśnie przez nie sprzedaje swoje książki i chwali sobie takie rozwiązanie. Głównie dlatego, że można osobiście ustalić cenę i wybrać metodę dostawy. Na większości portali płatności są zabezpieczane, więc chętni szybciej decydują się na zakup niż w przypadku standardowego przelewu na konto.

Dlaczego warto zadbać o życie literatury?

Wystarczy wejść do pierwszej napotkanej miejskiej biblioteki publicznej, żeby poczuć ten specyficzny zapach papieru i starych książek, które mają własną historię. Trzeba pamiętać, że wszystkie publikacje nawet, które nie przypadły nam do gustu to dzieło, na które ktoś poświęcił swój czas i chciał, aby trafiło do jak największej liczby odbiorców. Dlatego, jeśli nam nie jest już dana książka potrzebna, to możliwe, że przyda się komuś innemu. O wszystkich punktach zbiórki można dziś znaleźć informacje w sieci. Dyskonty książkowe też są coraz bardziej popularne.

Pamiętaj!

Wystarczy odrobina chęci, a na pytanie, gdzie oddać książki, nasunie się samo.